Zvonici cedry ruska

Sibiřská Tajga

Sibiřská Tajga - je největší starobylá - zasněžená krajina v Rusku. Její délka v evropské části je 800km a v západní a východní Sibiři 2150km. Je to působivá plocha
Dnes se Tajga právem považuje za plíce planety Země, produkuje největší podíl volného kyslíku.
Tajga je bohatá na medvědy, rysy, lišky, vlky, rosomáky, soboly, veverky a veverky pruhované. Z kopytníků můžeme potkat soba, losa, jelena a srnku. Z hlodavců jsou nejpočetnější rejsci a myši. Nejobvyklejšími ptáky jsou tetřev hlušec, jeřábek, ořešník kropenatý a křivky.
Co se týče rostlinstva, rostou v Tajze různé keře: jalovce, rybíz, bílá vrba a jiné. Najdeme tu plody se spoustou vitamínů, jahody, borůvky, maliny, brusinky, klikvy a moruše. Z jedlých bylin je to šťavel, hruštička a kapradiny.
Velkou pozornost upoutávají nádherné stromy, jež vyrůstají až do čtyřicetimetrové výšky: smrk, jedle, modřín, borovice a unikátní strom sibiřský cedr. Tento strom má botanický název pinus sibirica - Sibiřská borovice. Věda tento strom považuje za sibiřskou borovici, avšak místní lidé mu neřeknou jinak než kedr - sibiřský cedr a vědí proč.

Copyright © 2010 Jiří Smutný. Všechna práva vyhrazena.